رژیم کتوژنیک یا رژیم کم کربوهیدرات رژیمی است که بخش اصلی آن را چربی ها تشکیل می دهند. تعجب نکنید همه ما برای کاهش وزن از چربی ها دوری می کنیم اما این رژیم ثابت کرده است که نتایج قابل قبولی برای کاهش وزن ارائه می دهد.
تا سال‌ها قبل این رژیم برای گروه خاصی از افراد مثل کسانی که مبتلا به صرع بودند توصیه می‌شد اما امروزه در دنیا یک رژیم پر طرفدار برای کاهش وزن است. در این رژیم بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات ها به سراغ چربی ها می رود که به این حالت کتوزیس می گویند. این رژیم معمولاً شامل ۵ تا ۱۰ درصد کربوهیدرات ۱۵ تا ۲۰ درصد پروتئین و ۷۵ درصد چربی است این رژیم علاوه بر کاهش وزن و چربی سوزی باعث می شود تا کمتر احساس گرسنگی بکنید و ولع غذایی کمتر به سراغتان بیاید.
همچنین این رژیم در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها مثل دیابت ،بیماری‌های قلبی، پیشرفت سرطان، سندروم تخمدان پلی کیستیک ، اختلالات سیستم عصبی و کبد چرب نیز موثر است.
این رژیم شامل غذاهای ممنوعه مثل انواع حبوبات، نان ها، شیرینی ها، انواع بستنی، شکر، آبنبات، ماکارونی و انواع پاستا، انواع سیب زمینی، کدوها، ذرت، نخود فرنگی، نوشیدنی های الکلی و نوشابه، بسیاری از میوه‌ها مثل مرکبات، آناناس، موز، انگور، سس‌های حاوی قند و سس باربیکیو است. اما خوردن برخی میوه ها مثل انواع توت را می توانید در برنامه غذایی خود جای دهید. هرچند مصرف چربی ها در این رژیم زیاد است اما این به معنی مصرف انواع فست فود و غذاهای مضر نیست بلکه در این رژیم شما می توانید از انواع گوشتها، تخم مرغ، انواع بذرها ها مثل بذرکتان، انواع ادویه ها، کره و خامه، انواع پنیرها، روغن های سالم مثل روغن زیتون و سبزیجات دارای کربوهیدرات پایین مثل گوجه فرنگی، پیاز و فلفل استفاده کنید در این رژیم مصرف انواع نوشیدنی مثلآب، چای و قهوه مجاز است.
علاوه بر خوبی هایی که این رژیم دارد مضراتی نیز دارد و به افراد دارای شرایط خاص توصیه نمی شود از جمله عوارض این رژیم دانه های قرمز است که اکثر افراد مثل جوش روی بدنشان می‌زنند که به آن کتوراش می گویند که بعد از قطع رژیم برطرف می شود و آنفولانزایی به نام آنفولانزای کتو که عوارض مشابه آنفولانزا از جمله ضعف و خستگی و دارد. در پایان توصیه میکنیم که اگر تصمیم دارید از این رژیم استفاده کنید؛ حتما ازیک متخصص تغذیه کمک بگیرید.